Žáci třídy 3.A HT se letos zúčastnili celostátní literární soutěže pořádané pražskou hotelovou školou Radlická, pod záštitou rodičů tragicky zesnulého studenta Filipa Venclíka, který se zastal člověka napadeného v metru, agresor se však obrátil proti němu. Druhý den Filip v nemocnici svým zraněním podlehl.


Letošním tématem soutěže byly Magické osmičky, což je aktuální téma vzhledem k loňskému 100. výročí vzniku Československa. Na výběr bylo ze tří útvarů – povídka, báseň či novinový článek. Po delší úvaze jsem si vybral povídku, kterou si k psaní zvolilo nejvíce účastníků soutěže. Celkem bylo vybráno 193 prací z celé republiky. Slavnostní vyhlášení proběhlo dne 20. března 2019 ve velkém sále pražské Lucerny. Nečekaně jsem obdržel e-mailem pozvánku i já, protože jsem se umístil na krásném 2. místě. V porotě soutěže zasedli mimo pedagogů pořádající školy i rodiče Filipa, herci Táňa Fischerová, Jan Vlasák a Vladimír Kudla, kteří četli v průběhu vyhlášení vítězné práce.
O hudební doprovod se postaral Jiří Březík.
Po dojemné vzpomínce na Filipa Venclíka od jeho tatínka proběhlo vyhlašování tří vítězů z každé literární kategorie. Cenami pro vítěze byla trička, knihy obsahující vítězné práce z předešlých ročníků, CD účinkujícího hudebníka, několik dalších drobností a především dřevěná, téměř metr vysoká kočka – tradiční každoroční ocenění.


M. Kovařík, ISŠ